DNN Designer
18 Temmuz 2024 Perşembe   Search »
    »    Giriş
    »    Kayıt
KÖY TARİHÇESİ Küçült
KIZILCAHAMAM 
(YABANABAD) 
Yabanabad, Kızılcahamam ve Çamlıdere İlçeleri'nin Büyük BİR kısmı ile, Ayaş ve Güdül İlçeleri'nin birkaç köyünü de içine alan bölgenin Osmanlılar zamanındaki ismidir.
 
Çıtak ismi?
 
Çıtak kelimesi sözlükte şöyle anlatılıyor.
1-Dağlı, Dağlarda yaşayan Köylü.
2-Yabancı Göçmen.
3-Kavgacı inatçı huysuz.
4-İyi giyinmiş yakışıklı delikanlı.
5-Çıtak ifadesinin Yabanabad bölgesinde yaşayan insanların giysilerinin beyaz, cit (kumaştan) yapılmış olması sebebiyle Citi-Ak Çıtak olarak adlandırıldıkları da rivayet edilmektedir. 
 
 
EĞERLİ BAŞKÖY
Neden eğerli?
Eğerli ve Semer bölgelerinde Ankara savaşı ile ilgili ilginc bir tespit var. Anlatıldığına Gore, bölgeye gelen aşiretlerden atları eğerli askerler, Baş köy, Al veren Köyü tarafında Atları semerli olanlar  Semer tarafında yerleşmiş olduklarından bölgeye "EĞERLİ "ve" Semer " ismi verilmiş oldugu biliniyor.
Ancak, isimlerin bölgede Bir Zamanlar bulunabileceği mümkün olan "Eğercilik "ve" Semercilik " Sanatlarla'da ilgisi olabileceği ihtimali vardır.

Eğerli Başköy'ün 1523 - 1572 yıllarında ÇUBUK İlçesine 1463 - 1840 yıllarında ŞORBA 'ya daha sonra (Yabanabad) Kızılcahamam'A bağlı oldugu biliniyor

Kuruluşu hakkında Elimizde kesin bir Bilgi olmayan Eğerli Başköy Kızılcahamam ilçesine 30 Km. Başkent Ankara'ya  110 Km. uzaklıkta olup, Değirmenciler, Duraşar ve Sarıçam adında üç'de mahallesi olan etrafı ormanlarla kaplı, oldukça engebeli arazi yapısına ve Çetin bir kış iklimine Sahip olan, tarıma elverişli arazi ve iklimi olmadığı için kısıtlı imkanlarla hayvancılık yapılan, Geçim şartlarının cok zor olması nedeniyle Eğerli Başköy ve bağlı mahallelerde yaşayan halkının cogu aşağıdaki Nufus tablosundan Açık olarak görüldüğü üzere köyden şehre göç etmek durumunda kalmıştır.
 
YILLARA GORE EĞERLİ BAŞKÖYÜN NÜFUSU 

1960 YILI 1965 YILI 1973 YILI 1985 YILI 1990 YILI 1997 YILI 2000 YILI
1022 KİŞİ 1006 KİŞİ 972 KİŞİ 626 KİŞİ 524 KİŞİ 681 KİŞİ 338 KİŞİ

 EĞERLİ BAŞKÖYÜN Birinci DÜNYA SAVAŞINDA VERDİĞİ Şehit
SAVAŞ VE CEPHE 1.İNİCİ DÜNYA-GALİÇYA KÖYÜ EĞERLİ Başköy
Birlik 15.KOR.72.AL.1.TB.3.BL. ÖLÜM Tarihi 1916/07/09
LAKAP Macar OĞULLARI ÖLÜM Yeri 356 nolu TEPE
BABA ADI OSMAN ASKERLİK ŞUBESİ YABANABAD
ADI YUSUF    
SINIF VE RÜTBE Piyade ER    
 
EĞERLİ Başköy İlkokulu Öğrenci Durumu
1967 - 1968 YILLARI   1975 - 1976 YILLARI   1985 - 1986 YILLARI  
KIZ Öğrenci 36 KIZ Öğrenci 39 KIZ Öğrenci 54
ERKEK Öğrenci 86 ERKEK Öğrenci 61 ERKEK Öğrenci 40
TOPLAM 122 TOPLAM 100 TOPLAM 94

EĞERLİ BAŞKÖY CAMİSİ

 Köy Tüzel kişiliğine ait olan caminin 1295 yılında köy Halki tarafından yaptırıldığı, Dört duvarının çatıya kadar yontma taştan yapıldığı, cami içi, minber, Çatı ve minaresinin mükemmel bir şekilde ahşaptan yapıldığı, biliniyor. Ancak Yapan Ustası bilinmiyor. 

1976 yılında Köy Muhtarı ve köylülerin girişimi ile çürümeye Yüz tutan Ahşap Minare yıkılarak Kilis'ten getirtilen Özel TAŞ ile Yeni Minare yapılmış ve hizmete sunulmuştur

2000 YILINDA YAPILAN ONARIMDA CAMİ İÇİ ÇİNİ İLE KAPLANDI  

 
2000 yılında köy Muhtarı ve Dernek yöneticilerinin gayretli çalışması, Köy halkının Maddi destekleri ile çürümeye Yüz tutan Çatı ve iç Mekan yıkılmış, Tarihi dokusu bozulmadan Cami beton Çatı ile kaplanmış, iç Mekan ve minber yerden tavana kadar Çini ile kaplanmış, pencereler pimapen'den yapılmış, Taban halısı  yenilenerek Halkin hizmetine sunulmuştur.
 
  
EĞERLİ BAŞKÖY KALESİ
 
Kızılcahamam İlçesine 30 Km. uzaklıkta bulunan Eğerli Başköy'ün Kuzey doğusunda yer alan ve Rumlardan kaldığı sanılan Kalenin Kesin Tarihi bilinmemektedir. 
Beş Katlı olan Kalenin her katında çeşitli ebatlarda odalar mevcut olup, Kale tamamen doğal TAŞ oyularak yapılmış ve kalenin içerisinden bakıldığında Eğerli vadisine en Hakim yere Sahip oldugu ve Stratejik önem taşıdığı görülür 
Kalenin arkasındaki Dagda Hala o gönkü ordunun karargah olarak kullandığı yerlerin TAŞ çakıllarının yıkıntılarını görmek mümkündür. 
Anlatıldığına göre Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Rum Kalesini zaptetmek üzere buraya gelirken Taşlıcaya uğramış.
Kalenin daha sonraki asırlarda Celali isyanları döneminde ve Osmanlının son yıllarındaki otorite ve istikrar boşluğundan dolayı yaşanan bazı haydutluk olaylarında kullanılmış olması muhtemeldir.
 
 
 
 KÖY ÇEŞMESİ 
Köy içine yaklaşık 2 Km. mesafede bulunan ve Ören denilen bölgeden Künk adi verilen topraktan yapılmış büzlerle köye getirilen su, Köy Camisinin Giriş kapısının tam karşısında Yapım Tarihi ve Ustası Bilinmeyen Yontma TAŞ duvardan oluşan muhteşem gövdesi ile Iki Kısım yapılan çeşmenin BİR kısmı KADINLAR BÖLÜMÜ BİR kısmı  erkekler BÖLÜMÜ olarak düşünülmüş.
 
Erkekler bölümünde bulunan 4 adet kurna adi verilen borulardan bol miktarda su Çeşme gövdesine birleşik olarak yapılan Oluk denilen Uzun havuzlara dolar. Namaz vakitlerinde camiye gelen köy Halkı ve misafirler bu kurnalardan Akan sulardan Abdest alır cami önünde oturup sohbet edenler su ihtiyaçlarını buradan Temin ederler.Günün belirli vakitlerinde evcil Hayvanlar bu çeşmeye su içmeye getirilir. 
Kadınlar bölümünde ve erkekler bölümünde bulunan Büyük tomruklardan oyularak yapılan Ağaç oluklarda (Havuz) son baharda un öğütülecek ve bulgur yapılacak Ekin (Buğday) bu oluklarda yıkanırdı.
Kadınlar bölümünden Köyün Genç kızları evlerin günlük su ihtiyacını karşılamak için Akşam üzeri Güğüm ve Helke adi verilen su kapları ile evlere su taşırlardı.
Evlerin önüne Çeşme getirilinceye kadar Kadınlar bölümünde Bakır su kazanlarında su kaynatılarak bu bölümde bulunan çay taşı adi verilen taşların üzerinde KADINLAR tarafından Ayak ile teperek çamaşır yıkanırdı.
 
Daha sonradan köy Hizmetleri tarafından köye 4 Km. de bulunan ılıman denilen bölgedeki Kaynak suyu köye getirerek 100 tonluk su Deposu yapılmış bu su deposundan köy içerisine döşenen su şebekesi ile BÜTÜN evlerin su almaları sağlanmış, TAS üzerinde çamaşır yıkamak, Ağaç oluklarda Ekin yıkamak, akşamüzeri evlere su taşımak anılarda kalmıştır. 
 
 KÖY KONAĞI
Devlet tarafından köyümüze ayrılan ödenekle 1976 yılında yapılan Köy Konağı olarak köylünün hizmetine sunulan binada Muhtar Odası, oturma Odası, Misafir Odası ve mutfaktan oluşuyordu.
 
1990 yılında kurulan Köy Derneğinin, köyümüzde vefat edenlerin cenazelerinde TOPLU Yemek hizmeti vermeye başlaması ile mevcut köy Konağının mutfak ve odalarının yetersiz oldugu görüldü.
 
Köy Derneği ve Köy Muhtarı öncülüğünde Köylülerin'de Maddi ve manevi desteği alınarak çok amaçlı Mutfak, 200 kişinin aynı Anda Yemek yiyebileceği salon ve 150 kişinin aynı Anda namaz kılabileceği bayan mescidi ilave edildi.
 
Mutfak Araç Gereçleri ile salonda kullanılacak masa sandalye Temin edilerek Halkın hizmetine sunulmuş, bununla'da yetinilmeyip salon ve mutfağın Tamamı Köy Derneği tarafından 2004 yılında Kalebodur ile kaplanarak daha Temiz BİR ortamda Yemek yemeleri için köy halkının ve misafirlerin hizmetine sunulmuştur.
 
2006 yılında pencerelerin eskimesi ve görüntüsünün hos olmadığından pencereler Pimapen ile, Kapısı  çelikten yaptırılarak daha Temiz olması sağlamıştır
 
Köyde Düğün, Nisan Yapan ve Başka nedenlerle TOPLU yemek tertip eden köylüler Konağının imkanlarından faydalanıp, misafirlerini Temiz BİR ortamda ağırlayabilme imkanına Sahip bulunmaktadırlar.
 
 
 SAĞLIK OCAĞI VE İLKÖĞRETİM OKULU 
 
Köyümüzde ilk Öğretim Okulu ve Sağlık Ocağı bulunuyor. Fakat Köyde Sürekli yaşayan nüfusun azalması nedeniyle ve bölgemizde ilköğretimde taşımalı sistemi uygulandığından, Okul o cıvıl cıvıl Öğrenci seslerine kavuşacağı Günleri sabırla bekliyor.
 
Sağlık Ocağı'da yine bölgede Nufus azlığı gerekçesi ile Sağlık personeli atanmadığından BİR Gün Olur Yöre halkına HİZMET veririm ümidiyle bekliyor.

 

Yazdır  
  Küçült

 Derneğimizin 03.05.2009 tarihinde yapılan Olağan üstü Genel Kurul toplantısında, Divan Başkanı tarafından izin verilmeyen Saffet ARLI'nın konuşma metni için.. RESMİN ÜZERİNE TIKLA

Yazdır